
Президент наголошує на необхідності прийняття екстрених заходів щодо захисту дітей та сімей, які опинилися на території збройного конфлікту у Донецькій і Луганській областях, заявив Уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба.
Автор: president.gov.ua
Президент наголошує на необхідності прийняття екстрених заходів щодо захисту дітей та сімей, які опинилися на території збройного конфлікту у Донецькій і Луганській областях, заявив Уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба.
Виступаючи на брифінгу, Уповноважений відзначив необхідність створення єдиного державного координуючого органу, який би займався проблемами сімей та дітей у зоні проведення антитерористичної операції. Центральні органи державної влади досить часто працюють розрізнено і не мають ефективної взаємодії, відзначив М.Кулеба. З відповідним зверненням Уповноважений звернувся до Прем’єр-міністра України.
«На жаль, ми не маємо сьогодні чіткої цілісної картини про те, що відбувається з дітьми та сім’ями в зоні АТО. Вся статистика приблизна», – відзначив він.
Серед першочергових заходів Микола Кулеба назвав ухвалення рішення про те, що в інтернатних закладах у буферній зоні на 30 км від лінії ведення вогню не повинно бути дітей. Необхідно забезпечити термінову евакуацію дітей з таких закладів та заборонити повернення дітей. Крім цього, необхідно затвердити плани евакуації дітей з інтернатних закладів Луганської та Донецької областей, які перебувають за межами буферної зони.
«Також, з огляду на ризики, пов’язані зі скупченням російсько-терористичних військ вздовж українсько-російського кордону, вважаємо за необхідне розробити та затвердити плани евакуації дітей з інтернатних закладів соціального захисту дітей Чернігівської, Сумської, Харківської і Запорізької областей», – сказав Уповноважений.
Микола Кулеба також зазначив, що терміново необхідно розробити механізм здійснення соціальних виплат на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які живуть у прийомних сім’ях або дитячих будинках сімейного типу під опікою або піклуванням та мешкають на окупованих територіях. «Тисячі дітей-сиріт там залишились заблокованими і не можуть отримати виплати», – сказав він.
Микола Кулеба також звернув увагу на недостатню взаємодію між державними органами і волонтерами у питаннях надання гуманітарної допомоги сім’ям та дітям. «Гуманітарні ресурси розподіляються нерівномірно, люди не мають достатньої інформації про те, до кого треба звернутися за допомогою», – сказав він.
Уповноважений також зазначив, що єдиним механізмом евакуації батьківських дітей із зони АТО на Донбасі зараз є проведення роз’яснювальної роботи серед батьків про небезпеку та необхідність негайної евакуації. «У сьогоднішній ситуації необхідно донести до свідомості батьків необхідність негайної евакуації, чітко показати батькам, куди і з ким поїде їхня дитина», – зазначив Микола Кулеба.
Уповноважений зауважив, що люди там не хочуть нікуди їхати, вони хочуть тільки одного – щоб зупинилися бойові дії. «Завдання номер один – вимкнути російські канали, розвантажити мізки, тому що та отрута, яка ллється зараз з російських каналів, руйнує свідомість людей», – наголосив Микола Кулеба.
Для виконання цих завдань Уповноважений Президента звернувся до Прем’єр-міністра та Міністра соціальної політики з пропозицією терміново повернути у Луганську і Донецьку області фахівців з соціальної роботи, яких було звільнено. «Ці люди мають вести роз’яснювальну роботу і допомагати сім’ям та дітям переїхати на інші, безпечні території», – відзначив він.
За оцінками Уповноваженого з прав дитини, у Дебальцевому з прилеглими невеликими населеними пунктами загалом залишилось близько 1000 дітей з батьками, у Красногорівці – близько 300, у Мар’їнці – близько 200, у Авдіївці – 600, у Вуглегорську – 150, у Станиці Луганській – близько 1000 дітей, у Кримському – від 10 до 20 дітей. Важко встановити кількість дітей у Трьохізбенці та Золотогірському.
Говорячи про дітей-сиріт, дітей, яких позбавлено батьківського піклування, за безпеку яких відповідає держава, Микола Кулеба повідомив, що загалом з окупованих територій було евакуйовано більше 1,5 тисячі таких дітей, що виховувалися в інтернатних закладах. Але залишились неевакуйованими два заклади Мінсоцполітики у Луганській області, в яких перебувають діти з інвалідністю, – у Ровеньках (24 дитини) та Краснодоні (95 дітей). «Терористи не давали можливості і не йшли на будь-які перемовини щодо їх евакуації», – сказав він.

23 липня 2026 р.
Чому одна дитина постійно ображається, що брата чи сестру люблять більше? Чи справді все потрібно ділити порівну? І як реагувати на дитячі сварки так, щоб вони не перетворювалися на довічну образу? Саме про це говорили учасники онлайн тренінгу «Сіблінгові війни у кризові часи: як збалансувати дитячу конкуренцію та захистити право кожної дитини на батьківський ресурс», який у межах проєкту «Допомога, відновлення, відбудова для дітей та України, про яку вони мріють. Частина III» провела психотерапевтка Тетяна Пашко.

23 липня 2026 р.
Літня школа «Лабораторія впливу "Child Rights Makers"», що діє у межах проєкту «Зміцнення громадянського суспільства для забезпечення прав дітей», триває. І кожен день тут наповнений новими знайомствами, відкриттями, дискусіями та спільною роботою. Вони малюють, сперичаються, працююють в командах, говорять про права дітей, булінг, власний досвід і майбутні зміни.

22 липня 2026 р.
Вісім команд із різних регіонів України, десятки дітей, педагоги й ментори зібралися на Літній школі «Лабораторія впливу "Child Rights Makers"», щоб зробити перший крок до великої спільної справи – дослідження того, як в Україні реалізуються права дитини.